Jak na hory?

Ať už chcete udělat něco pro své zdraví, kondici, nebo jen zajímavě cestovat, jsou hory skvělá příležitost. Při kterém jiném pohybu dýcháte zdravý vzduch, děláte něco pro své tělo, a ještě máte za odměnu krásnou přírodu a výhledy?
Hory, voda
Pokud jste horal začátečník, je potřeba se na první takový výlet náležitě připravit. Ideální je začít s kratšími trasami s menším stoupáním a poté na obojím přidávat. Pokud začnete hned dvaceti kilometrovou procházkou do prudkého kopce, pak vás pravděpodobně tento zážitek od další horské turistiky odradí. Ideální je domluvit se s někým, kdo už má s horami zkušenost a může vás vést, nebo alespoň doporučit dobrou trasu.
Jakmile máte naplánováno, je důležité pořídit si vybavení, které vám vaše začátky zpříjemní. Základem je kvalitní obuv, ve které budete mít pevně ukotvenou patu. Bota musí mít podrážku z odolného materiálu, berte na vědomí, že na horách můžete narazit na kameny a mokrý, nebo blátivý povrch. Vycházkové boty sice udělají parádu, ale na horách je jejich často plochá a kluzká podrážka dosti nebezpečná. Bota by také měla být odolná proti promoknutí a než se v ní vydáte na svou první túru, je ideální ji trochu vychodit, jinak můžete přijít domů s pěknými puchýři.
Dále je vhodné zvolit správné oblečení. Pro začátečníky postačí pohodlné sportovní legíny, nebo outdoorové kalhoty a softshellová bunda, čím kvalitnější a odolnější proti profouknutí a promoknutí, tím lépe. Na tuto bundu pak můžete v případě většího deště navléknout turistickou pláštěnku, která ale není vhodná na náročnější trasy, kde potřebujete používat ruce i nohy.
Hory, chaty
Také je nutné zvážit pořízení kvalitního batohu. Pro krátké, snadné trasy vám jistě postačí klasický batoh, pokud se však horské turistice chcete věnovat více, pak je určitě dobrý batoh výhra. S každým dalším metrem totiž oceníte, když vám bude na zádech dobře sedět. Kvalitní batoh by měl mít určitě vyztužená záda, polstrovaný bederní pás a úchyty pro trekingové se hodí také.

Doporučené články