Vlastní podnikání

Živnost

Abychom mohli mít legální podnikání, tak musíme splňovat všechny náležitosti. Jedná se o pravidelnou výdělečnou činnost, takže si nemůžeme peníze jenom brát a neodvádět z nich daň, protože to bychom od finančního úřadu dostali vysokou pokutu, přičemž ten si všechny náležitosti hlídá. Jestliže s podnikáním začínáme, tak pro nás bude vhodné založit si živnost. Máme celkem tři kategorie, přičemž u té první nepotřebujeme žádné speciální vzdělání či dokumenty, takže můžeme klidně zajít na úřad a zařídit si ji.

americké dolary

Zároveň musíme však pamatovat na to, že být živnostníkem není tak šťastné. Jako zaměstnance máme totiž jistotu, že dostaneme do určitého dne v měsíci výplatu na účet a hodně věcí za nás dělá zaměstnavatel. Jako živnostník takové jistoty nemáme a musíme si řadu věcí zajistit sami. Není to pro každého, ale je dost lidí, kteří jsou úspěšní podnikatelé a dřina se jim vyplatila, protože dnes jsou finančně zajištění.

Společnost

Kromě živnosti tu máme také možnost založit si vlastní společnost. Jsou tu jisté rozdíly, a proto je zapotřebí dobře zvážit, která možnost bude pro Vás vlastně lepší. Dost oblíbené je s.r.o. Je to výhodná varianta pro lidi, kteří chtějí podnikat ve větším formátu. Zároveň jak už z názvu poznáme, tak ručení je tu pouze omezené, a proto se volí i při vyšším riziku. Přeci jen nikdy nevíme, co nás může potkat a slet více událostí může znamenat, že budeme muset bohužel firmu položit.

formuláře na stole

Založení je už o něco složitější než u živnosti, přičemž je důležité jej provést správně, abychom měli skutečně dobrý základ pro budování úspěšné firmy. Abychom nemuseli řešit spoustu starostí a ztrácet čas, tak je tu možnost sro založení. Zaplatíme za něj jistou částku, ale společnost se nám o spoustou věcí postará a zařídí, takže skutečně založení nebude nic složitého. Tato společnost zároveň poskytuje virtuální sídlo, a proto jej můžeme mít rovnou zapsané v rejstříku.

Doporučené články