Příprava zahrady na zimu

Stejně jako každý rok, tak i letos nesmíme podcenit přípravu naší zahrady na příchod mrazivého zimního počasí. Jestliže zahradu na zimu nepřipravíme, vystavujeme se tak riziku vzniku škod, které mohou vzniknout buď nízkými teplotami, dlouho trvajícími dešti, vlhkem nebo jiným nástrahami, které nám přichystá naše matička příroda.

Zamrzlý keř

Zamrzající voda

Je důležité vypustit vodu, která není uložená v nezámrzné hloubce. Jako nezámrzná hloubka se v našem podnebném pásmu uvádí 80 cm. Vše nad touto hloubkou je větší či menší měrou vystaveno mrazu. Vlivem zamrznutí vody dochází k zvětšování jejího objemu, a jestliže se voda nemá kam rozpínat, dojde k deformaci nebo roztržení nádoby ve které je voda uskladněna. Proto si musíme dát pozor, abychom nezapomněli vypustit všechny zahradní hadice, sudy, lahve a jezírka. Předejdeme tím případným škodám a haváriím. Například takové vodovodní potrubí prasklé mrazem, se může docela prodražit. Nemluvě o nepohodlí způsobeném sobě a ostatním lidem v okolí.

Bazén a zahradní nábytek

Toto téma by vydalo na samostatný článek, ale pojďme si připomenout alespoň to nejpodstatnější. Bazén je před zimou potřeba nejprve odpustit pod úroveň trysek tak, aby z filtračního okruhu vytekla všechna voda a nedošlo vlivem mrazu k poškození hadic a čerpadla. Zbylou vodu v čerpadle vypustíme odkalovacím šroubem. Do bazénu přidáme zimní chemii, bazén promícháme a zakryjeme plachtou, aby nám do něj nepadaly zbytky listí a další nečistoty. S výběrem bazénové chemie pro zazimování se můžeme poradit s odbornými pracovníky v některém z mnoha hobby-marketů. Zahradní nábytek uklidíme nejlépe do zahradního domku nebo alespoň pod střechu pergoly, kde jej zakryjeme plachtou a zabezpečíme proti nečekanému poryvu větru.
Zahradní domek

Vyčištění okapů, svodů a odpadů

Pro podzim je typické létající listí, která rádo padá do všech možných i nemožných zákoutí. Proto je potřeba vyčistit všechny žlaby, svody a sítka v odpadech, aby nám nečistoty odpady neucpaly. Mohlo by se stát, že si voda ze střechy domu, garáže nebo zahradní chatky najde cestu jinudy, například po fasádě domu, chodníčcích nebo záhoncích naší pečlivě opatrované zahrádky.

Zazimování flory

Některé druhy rostlin vyžadují speciální přípravu před zimním obdobím. Většinou se jedná o exotické druhy rostlin, jako například citrusy, oleandry, sukulenty nebo kaktusy. Tyto rostliny špatně snášejí zimu, a jelikož mráz poškozuje jejich tělní pletiva, dojde k úhynu rostliny. Oleandry a citrusy snášejí teploty do mínus pěti stupňů, takže je stačí přemístit do zimní zahrady nebo na chodbu domu. Sukulenty a kaktusy je potřeba přemístit do místnosti, kde je alespoň deset stupňů nad nulou. Ostatní rostliny na zahradě před zimou přihrneme vrstvou mulčovací kůry nebo listí a ony si už samy poradí. Důležité je zajistit, aby i v zimním období měly rostliny dostatek vody.


Doporučené články