Jak bojovat proti hryzci

Malé díry, občas kopeček hlíny. To je neklamný znak přítomnosti škůdce na zahradě. Tentokrát se ale nejedná o krtka, ale o hryzce. Jak je rozlišíte? U obou tvorů můžete narazit na kopečky hlíny, nicméně krtek hrabe do hloubky, kdežto hryzec těsně pod povrchem. Dělá si široké a rozvětvené chodbičky těsně u kořenů trávy a rostlin, čímž dojde k jejich hnědnutí a usychání. Když ze dne na den krásná sazenice cukety zvadne, i když jste ji zalévali, může za to hryzec. Poblíž kořenů a hlavní části sazenice bude mít díru do svého bludiště chodeb. Též se při chůzi po zahradě začnete náhodně propadat o několik centimetrů do země. Ano, právě za to může hryzec.Hryzec vodní.jpg
Jak se proti němu chránit? Hryzec je vodní tvor, tudíž jej nemáte šanci vyplavit jak krtka. I vykouření se mine účinkem, jelikož je to docela inteligentní hlodavec. Při prvním náznaku ohrožení uzavře své chodbičky a udělá nové. To platí i ve chvíli, kdy se pokusíte do jeho nory dát zvířecí chlupy či lidské vlasy. Uzavře si chodbičku, ovšem na rozdíl od krtka se neodstěhuje dál, jen si vchod do systému chodeb udělá o několik centimetrů až desítek centimetrů vedle.
To byly osvědčené způsoby, jak se zbavit krtka či myší a hrabošů. Přesuneme se k pastím a návnadám. Bohužel ani toto nemá šanci na úspěch. Opět cítí nebezpečí a vyhne se tomu obloukem. To dřív chytíte myš ze sousedství.
Dobře, nyní zajisté uvažujete nad plašičkami a různými podobnými přístroji na zabodnutí do země. Bohužel ani u tohoto nemáte šanci na úspěch. Hryzce to spíše láká, než odpuzuje.past na myši.jpg
Cítíte naprostou beznaděj? Ne, nevzdávejte to. Nemusíte se hned stěhovat a doufat, že jinde na něj nenarazíte. Kupte si v železářství či zahradních potřebách pletivo s malými oky. Tedy takzvané králičí pletivo. Z toho vytvarujte bednu, kterou zakopete pod sazenice do země. Ty pak zasaďte do hlíny. Nezapomeňte pletivo uzavřít kolem sazenice i z vrchu, jinak hryzec přeleze překážku a máte opět po budoucí úrodě.

Doporučené články