Jak fungují algoritmy (nejen) na sociálních sítích

Většina z nás se pohybuje na internetu, specificky na sociálních sítích, během dne velmi často. Sledujeme zde nejnovější zprávy, povídáme si s přáteli a mnohé další. Víte však, co určuje, jaký obsah konkrétně nám bude zobrazen? Propracované algoritmy.

 

To však samozřejmě neplatí pouze o sociálních sítích. Podobně fungují třeba i servery jako YouTube či služby typu Spotify. A má to jen jeden cíl – zvýšit naši interakci s těmito platformami a přinést tak jejich majitelům co nejvíce peněz.

 

Samozřejmě zde máme i takový obsah, který tímto algoritmem ovlivněn není, například příspěvky lidí, které máme v přátelích nebo které odebíráme. Z velké části na něm však stále závisí, co uvidíme. A pracuje odlišně od toho, co většina z nás očekává.

 

trávení času na internetu

 

Mnoho lidí je přesvědčeno, že nám je předkládán obsah, který se nám bude nejvíce líbit. Pokud jsme se například v poslední době dívali hodně na kočičí videa, pak se nám jich bude zobrazovat mnohem více. Ovšem to je poměrně falešná představa.

 

Je potřeba si uvědomit, že jsme mnohem náchylnější okomentovat příspěvek, se kterým nesouhlasíme než ten, s nímž se ztotožňujeme. A tvůrci algoritmů toto moc dobře vědí. A protože chtějí co největší interakci, budou se snažit předkládat nám především obsah, ke kterému máme značně vyhraněný názor a který velmi pravděpodobně okomentujme.

 

znak Facebooku

 

Jistě, když se nad tím zamyslíme, jde v podstatě o využití, či přímo zneužití naší povahy. Co s tím tedy můžeme dělat? Řešení je poměrně jednoduché – veškeré tyto příspěvky ignorovat. Mějme na paměti, že i kdybychom je považovali za skutečně hloupé, je velmi, velmi nepravděpodobné, že skutečně dokážeme změnit něčí názor.

 

Proto bychom se měli zajímat především o to pozitivní. Koneckonců, toho v životě nemáme nikdy dost. Každý den slyšíme nové zprávy z války či o covidu, a to na naši psychiku nemá zrovna ideální vliv. Mnohem lepší je, pokud alespoň jednou za čas skutečně vypneme a užijeme dne. Rozhodně nám to prospěje víc, než šedá deprese, která na nás padá z večerních zpráv.

Doporučené články