Ceny pohonných hmot

Jak jsme si již mohli všichni všimnout pohonné hmoty a jejich cena vystřelila až k nebesům. Z ničeho nic vyskočila její cena mnohonásobně. Ano je to tím, že 99 procent veškeré ropy na světě je již vytěžena. A proto se vlády schylují k jednotnému názoru, že v budoucnosti auta se spalovacím motorem přestanou úplně existovat. Ano budou se nahrazovat vozy na elektrickou energii a vodík. U nás v Evropě se ceny pořád zvyšují. A jsou pořád mnohem vyšší než začátku minulého roku. Ale ač se může zdát, jak moc na tom jsme špatně. Není to pravda. Když se podíváme za hranice, tak zjistíme, že jsme v takovém zlatém středu.

tankovací pistole

Hůř je na tom například Francie, Španělsko, Irsko. A úplně nejvíc si za litr benzínu zaplatíte v Norsku, Dánsku, Finsku, Řecku a Německu. Cena se tam pohybuje okolo 60Kč za litr. Já vím, že mají několikrát vyšší mzdu, ale také vyšší životní náklady. Ušetřit se dá, když budete tankovat jen okresních čerpacích stanicích. Určitě ne někde na frekventované dálnici. Stáhněte si aplikaci, která vás upozorní na nejlevnější benzín a naftu. Výhody přinášejí i takzvané tankovací karty. S nimi budete čerpat benzín a naftu za takzvaně vyhlášené ceny. A to bez rozdílu, jestli budete tankovat v České republice, nebo budete za hranicemi. Zkontrolujte si stav si svých pneumatik. Protože pokud je máte moc podhuštěné, zvyšuje to spotřebu paliva. Už při podhuštění o jednu desetinu baru, zvyšuje se spotřeba až o jedno procento. To samé platí pro brzdové destičky, když se pomalu vracejí. A to nemluvím o bezpečnosti vozu.

ropná rafinérie

Nepodceňujte geometrii kol, jak kvůli bezpečnosti, tak pro životnost vašich pneumatik. Jezděte v minimálních otáčkách. A zbavte se všech zbytečností v autě. Každý stát si určuje jinou výši daně. Například Evropská unie vyhlásila daň ve výši 359 eur za 1000 l benzínu. Ale mnoho zemí si to mění podle vlastní potřeby. Samozřejmě ke zvýšení cen napomohl válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou. Rusko je totiž jedním z největších dodavatelů plynu a ropy do Evropské Unie. Do budoucna jsou však předpovědi ve směs pozitivní. Mnoho expertů se shoduje na tom, že dojde k narovnávání cen. Ceny za ropu klesají a poptávka znovu poroste. Takže se snažte překonat těžké časy a těšit se z těch lepších. 

Doporučené články