Více peněz pro trochu lepší život


Pokud jste zdravý a ve vaší rodině nemáte nikoho zdravotně postiženého, o kterého je potřeba se starat, tak patříte mezi šťastné lidi, prostě máte kliku. Toto štěstí si lidé uvědomí, až když nastane v životě zvrat v podobě jakéhokoliv postižení Vás nebo někoho z vašich blízkých, na kterých vám záleží. A co budete hlavně řešit? Peníze. Je to smutné, že bez nich je to velmi těžké. Každá koruna v těchto případech pomůže.
invelidní tříkolka

Po schválené novele v dávkách pro zdravotně postižné už od začátku roku 2018 si lidé s postižením trochu finančně přilepší, protože podmínky pro tyto dávky se zmírnily.
· Pokud má někdo průkaz ZTP nebo ZTP/P dostane o 150,-Kč více.
To je celkem 550,-Kč každý měsíc na mobilitu.

· Limit na získání příspěvku na zvláštní pomůcky se snižuje z 24 000,-Kč na 10 000,- Kč.Týká se to lidí, jejich příjem je nižší než osminásobek životního minima. Výhoda spočívá v tom, že si lidé budou moci požádat o více prostředků pro zlepšení jejich života. Finanční spoluúčast je 10%. Pokud si někdo požádá o odpuštění této spoluúčasti, budou se zjišťovat jeho příjmy a majetek. Spoluúčast se může snížit minimálně na 1000,-Kč.
holčička na vozíčku
· Na zvláštní pomůcky vyšší hodnoty činí příspěvek maximálně 350 000,-Kč.
Příklad:
o na stavební práce při úpravě bytu
o úprava automobilu
o pomůcky, které usnadňují pohyb
o pomůcky pro sluchově postižené
o pomůcky pro zrakově postižené

· Na schodišťovou plošinu činí příspěvek až 400 000,- Kč.
· Doba opakované žádosti na nákup autanebo jiného motorového vozidla se snížila o 3 roky – z 10 let na 7 let. Je možnost čerpat nejméně 100000,-Kč až 200000,-Kč, pokud u společně posuzovaných osob dosáhne příjem osminásobku životního minima. Posuzuje se podle příjmu. Týká se to i těch, kteří si podali žádost v roce 2012. Takže čerpat tuto dotaci budou moci už v roce 2022.
· Peníze od státu na úpravu bezbariérového bytu pro postižené, kteří to potřebují, si mohou lidé vyřídit na každém městském úřadu ( úřad práce nebo sociální odbor). Tato dávka je poskytnuta maximálně do výše 50 000,-Kč. (Podle zákona je to částka do výše 70% prokazatelných nákladů). Pokud někdo nemůže využít schodišťovou plošinu, má možnost získat na instalaci výtahu až 100 000 Kč.
pomocná ruka
Pokud vás článek zaujal a chcete podrobně znát veškeré podmínky ohledně získání finančního příspěvku na zvláštní pomůcky pro postižené, přečtěte si je na webových stránkáchMPSV.

Doporučené články