Dvacet let od prvního Harryho Pottera

V roce 1993 začala psát nezaměstnaná učitelka J. K. Rowlingová první stránky budoucího bestselleru o mladém čaroději s kulatými brýlemi a jizvou na čele ve tvaru blesku, Harry Potterovi.
škola v Bradavicích
Poutavé příběhy malého chlapce, který čtenářům pomyslně otevřel brány do zcela nového světa plného čar a kouzel, mozkomorů, famfrpálových turnajů a neobvyklých školních předmětů v Bradavicích, jako např. obrana proti černé magii, jasnovidectví či studia mudlů. Po svém boku má vždy věrné přátele – sovu Hedviku, (nejen) školní premiantku Hermionu a důvtipného a tak trošku smolaře – Rona.
červená lokomotiva
První kniha – Harry Potter a tajemná komnata, vyšla 26. června 1997 a na jejím vydání měla lví podíl malá dcera ředitele nakladatelství Bloomsbury, která dostala na zkoušku první ukázku románu. Holčička byla tak nadšená, že chtěla téměř okamžitě pokračování. Vydavatel poté souhlasil s vydáním malého nákladu, ovšem spisovatelce a učitelce tehdy řekl, že se dle jeho názoru psaním dětských příběhů neuživí.
Úsměvné, že byl o dvacet let později majetek J. K. Rowlingové odhadnut na 18 miliard korun.
V následujících letech se totiž knížek o Harry Potterovi prodalo celkem přes 400 miliónů kusů a šlo o komerčně nejúspěšnější knižní sérii v dějinách. Nutno podotknout, že byly všechny knihy zfilmovány.
Předposlední díl Harry Potter a relikvie smrti byl navíc rozdělen do dvou filmů a i po ukončení Potterovskké série autorka čerpala z daného tématu dál.
Knižně vyšly na příklad Bajky barda Beedleho a v nedávné době také Fantastická zvířata a kde je najít, která byla taktéž zfilmována a setkala se s velkým úspěchem.
 
 sněžná sova
Dosud vydané knihy
1. Harry Potter a kámen mudrců
2. Harry Potter a tajemná komnata
3. Harry Potter a vězeň z Azkabanu
4. Harry Potter a Ohnivý pohár
5. Harry Potter a Fénixův řád
6. Harry Potter a princ dvojí krve
7. Harry Potter a relikvie smrti
8. Harry Potter a prokleté dítě
9. Bajky barda Beedleho
10. Fantastická zvířata a kde je najít

Doporučené články