Jak správně čistit výpočetní techniku


Optika – velmi často se zapomíná na optickou mechaniku. Ta se zanáší poměrně rychle, a to i v takovém případě, používáte-li ji jen velmi sporadicky. Většinou jde o drobné prachové částice usazené na elektronice a optickém snímači. Slouží k tomu speciální disky s jemnými kartáčky, na něž se nanáší čisticí roztok. Nikdy nepoužívejte podomácku vyrobené čisticí přístroje nebo dokonce chemikálie. Občas zabere i pouhé profouknutí stlačeným vzduchem, pokud zrovna nemáte po ruce nádobku se stlačeným vzduchem, vyzkoušejte obyčejnou pumpičku na nafukování míčů a duší jízdních kol.
klávesnice notebooku
Displeje – zaprášené LCD displeje a poseté výkaly od much, případně mastné flíčky jsou často vídaným jevem u většiny vlastníků výpočetní techniky. Displej je navíc pohlcovačem nečistot už jen ze samotného principu tvorby statické elektřiny. V žádném případě nepoužívejte žádná běžná čistidla v domácnosti, jako jsou saponáty na nádobí a podlahy, iron na sklo, savo atd. V prodejnách výpočetní techniky zakoupíte za pár korun jemnou antiabrazivní a antistatickou utěrku spolu s čistidlem. Někdy pomůže s touto utěrkou i destilovaná voda.
laptop na polštářku
Klávesnice – nejožehavější problém bývá s klávesnicí, která je také místem s největším výskytem prachu a špíny. V první řadě bychom se měli věnovat prevenci a naslouchat selskému rozumu. Jestliže polijete klávesnici notebooku ranní kávou, máte zaděláno na pěknou patálii. Pokud však notebook připojíte k externímu monitoru a externí klávesnici, máte problém vyřešen. Externí klávesy polité čajem snadněji vyčistíte, a jestliže se vám to nezdaří, výměna za nový kus vás přijde jen na pár desítek korun. Raději si však svou kávu vychutnejte někde jinde a klávesnice čistěte jen od prachu vysavačem a jemným štětečkem, můžete na ni použít i běžný saponát na vlhkém hadříku. Každopádně před čištěním počítač vypněte nebo alespoň externí prvky odpojte a nechte pak dostatečně vyschnout.

Doporučené články