Pár triků ke zvýšení výkonu ve starých přenosných počítačích


Přeinstalování operačního systému
Z jednou největších babských rad pro počítače je, pokud je pomalý, tak je pravděpodobně zahlcený a potřebuje promazat. Jenže se tímto bohužel nemyslí jen malý úklid v dokumentech. Nejefektivnější způsob, jak vše řádně vyčistit, je rovnou formátování disku s následnou čistou instalací operačního systému.
otevřený notebook
Jak takovou instalaci provést? V dnešní době je instalace operačního systému poměrně velmi jednoduchá. Stačí mít alespoň 8 GB USB flash disk, na které přetáhnete instalační soubory systému (návod většinou najdete na stránkách operačních systémů), který se hodláte nainstalovat (tím může být například Windows a nebo Ubuntu). Následně spustíte ze systému BIOS, do kterého se dostane pomocí stisknutí tlačítek F2 či Delete (ovšem toto se může lišit u různých výrobců notebooku) při startu počítače. V systému BIOS vyberete instalační zařízení jako primární čtecí médium pro počítač.
Ovšem toto nastavení nezapomeňte změnit zpět, poté co máte vaši instalaci systému hotovou. Poté uložte konfiguraci systému BIOS a restartujte počítač. Instalace by měla sama naběhnout a provést vás jednotlivými kroky. Jen připomenu, abyste použili formátování disku k jeho absolutní očistě. Pozor! Tato akce vám smaže veškerá data, která máte na svém disku uložená. Bez tohoto kroku by ovšem instalace operačního systému pravděpodobně v žádném směru nepomohla.
sešit u notebooku
Vylepšení hardwaru v přenosném počítači
Když už ani samotná očista počítače nepomůže a ani si nechcete zainvestovat řádně do nového stroje, nachází se tu řešení, které je někde mezi těmito alternativami. Jedná se dokoupení nebo vyměnění některých součástí samotného počítače. Ale vzhledem k tomu, že se zde bavíme o přenosných zařízení, která jsou většinou dělaná způsobem tak, aby se do nich vešlo co nejvíce komponentů, tak to pro nás znamená, že jich moc vyměnit nejde.
Mezi nejčastější komponent, který se vyměňuje, patří HDD, které se následně vymění za dnešní rychlejší SSD. Tyto disky jsou sice menší, co se kapacity týče, ale za to o mnoho rychlejší, protože neobsahují žádnou vnitřní pohyblivou část. Navíc poslední dobou se cena disků SSD rozhodla velice klesat, což je i pro zájemce velice dobrá zpráva.
Dalšími častými komponenty na výměnu či doplnění, pak třeba může být nová paměť RAM či výměna procesoru za rychlejší. Ovšem u těchto součástek v počítači může nastat hned několik problému s jejich výměnou či doplněním nemusí mít dostatečný posun výkonu vpřed. Proto bych takovýto postup k vylepšení vašeho počítače nedoporučoval.

Doporučené články