Ve spárech spamu

Mnozí z nás o tom ani neví, ani netuší a ani se o tom v mnoha případech nedozví, že jejich počítač slouží jako nejzákeřnější strůjce nejhoršího vynálezu 21. století – spamu.
stop spamu 

Jak je to možné?

Většinou, když prohlížíte webové stránky a díváte se na různé portály, občas se stane, že kliknete na něco, co jste neměli. Stáhli jste soubor odněkud, odkud jste neměli nebo například omylem klikli na reklamu, která mu vyskočila na nějaké pochybné stránce. Tímto se váš počítač infikuje, pro vás, neškodným virem, který sice nijak nezasáhne fungování vašeho počítače ani nijak neohrozí data, ale znepříjemní emailovou schránku vaší a několik set lidí. Váš počítač se totiž stane součástí „sítě infikovaných počítačů“, dalších nešťastníků, ze kterých potom virus automaticky rozesílá spam do celého světa, aniž byste o tom věděli.
 malování obálek

Jak zjistím, že je něco v nepořádku?

V prvé řadě se podívejte na různé webové stránky, které prohledávají blacklisty a seznamy problémových či potencionálně nebezpečných IP address. Pokud naleznete tu vaši na některých z těchto seznamů, například podezření z botnetu, viru, který právě rozesílá onen spam, tak není proti ničemu, když projedete svůj počítač antivirem a vyčistíte jej. Určitě důkladně projeďte celý email, protože takové viry se dost těžko hledají. Určitě se nespoléhejte jenom na běžný antivirus, zkuste i některé speciální programy.
 spam schránky

A proč bych se měl vůbec zajímat?

Tak to je snad nejhorší otázka, jakou můžete položit. Potírat spam, i když je občas velká sranda odpovědět a sledovat, jak se z vás snaží vydrancovat peníze, je obecnou povinností každého morálního člověka, to bezesporu. A víte co? Ne nemám zájem o super investici s úrokem 50 % a ani nechci navštívit vaše stránky.
 
Pokud se vám nechce do zdlouhavých procedur, to je v pořádku, někteří lidé zkrátka chtějí vidět svět hořet.

Doporučené články